PRADEDANČIOJO GĖLIŲ AUGINTOJO ATMINTINĖ

   Augalai, tai vienas paprasčiausių būdų suteikti namams jaukumo. Kambarinėmis gėlėmis reikia pasirūpinti suteikiant joms pakankamai šviesos, palaistyti, patręšti ir kartais persodinti.

Laistymas

   Gėles reikia laistyti, tačiau kartais jos ima ir nulinksta. Augalus galima perlaistyti arba laistyti nepakankamai. Abiem atvejais augalas pradeda vysti ir atrodo gelsvai rudas. Tačiau vandens per daug, ar per mažai galima nuspręsti iš kelių faktorių.

   Perlaistytas augalas:

  1. Augalo pagrindas minkštas ir silpnas
  2. Augalo lapelių krašteliai rudėja
  3. Augalo lapai geltonuoja ir krenta
  4. Žemės viršutinis sluoksnis yra ypatingai drėgnas

   Sprendimas. Perlaisčius, augalą reikia persodinti, pakeisti žemes. Persodinant tokį augalą reikia gerai nukratyti žemes nuo šaknų ir nukirpti per minkštas ar numirusias šaknis. Persodinus šiek tiek palaistyti, tik nepalikti vandens lėkštelėje. Drenažas reikalingas, kad šaknys neperšlaptų.

   Per mažai laistomas augalas:

  1. Lapelių galiukai yra traškūs ir rudi
  2. Lapai pradeda suktis
  3. Žemesni lapeliai labai prastai atrodo

   Jei augalas laistomas per mažai, paprasčiausias sprendimas jį palaistyti.

Apšvietimas

   Augalas turi gauti pakankamai šviesos. Tiesioginiai saulės spinduliai daugumai augalų yra pavojingi, augalai nudega. Apšvietimo reikalavimai dažniausiai būna ant perkamo augalo kortelės, jeigu nėra visuomet galima rasti internete.

   Kaip nuspręsti kiek šviesos norimoje augalą statyti vietoje? Galima atlikti balto popieriaus lapo testą.

   Lapo testas: vidurdienį toje vietoje, kurioje bus augalas padėti baltą popieriaus lapą ir apie 30 cm atstumu ištiesti ranką. Pagal plaštakos šešėlį žiūrėti.

  1. Gerai matomas šešėlis – ryški šviesa
  2. Išblyškęs šešėlis, bet ranka matoma – vidutinė šviesa
  3. Sunkiai įžiūrimas šešėlis – menka šviesa

   Langų pusė taip pat padeda nuspręsti kiek augalas gaus šviesos:

  1. Pietų pusė. Daugiausia šviesos, augalai gali augti ir toli nuo lango
  2. Rytų pusė. Šviesa dingsta labai greitai, todėl augalų nuo lango geriau labai toli nestatyti
  3. Vakarų pusė. Panašiai kaip ir rytų pusėje, tačiau saulė karštesnė, todėl reikėtų vakarais užtraukti užuolaidas
  4. Šiaurinė pusė. Augalams geriausia kuo arčiau lango

Persodinimas

   Augalams pokyčiai yra labai svarbūs. Parsinešus augalą iš parduotuvės ir iškart persodinus į naują vazoną jam sukeliamas šokas. Todėl persodinant patariama kuo mažiau judinti šaknis ir stengtis kuo daugiau jų išsaugoti. Vėliau augalas persodinamas pagal poreikį, dažniausiai kai nebetelpa į vazoną.

   Persodinant augalą naujas vazonas parenkamas šiek tiek didesnis nei buvęs. Pakanka vazonėlio kurio skersmuo apie 2 centimetrus didesnis.

   Renkantis vazoną gėlei verta atkreipti dėmesį ar yra drenažo skylė vandeniui nutekėti. Jei jos nėra tuomet reikėtų prieš sodinant paberti daugiau drenažo, tam, kad augalo šaknys nestovėtų nuolat vandenyje.

Temperatūra

   Geram augalų augimui, vidutinė kambario temperatūra yra tinkama. Augalų geriau nestatyti vėjo perpučiamose patalpose. Žiemą, jeigu palangės labai šaltos augalus geriau nukelti.

Tręšimas

   Augalus reikia tręšti. Pats paprasčiausias būdas naudoti universalias trąšas skirtas visiems augalams. Tačiau specialiai žydintiems augalams skirtos trąšos skatina jų žydėjimą. O lapiniams augalams skirtos trąšos suteikia žalumos. Tręšti augalus reikės rečiau, jeigu naudosite trąšų pagaliukus, jų veikimo poveikis yra ilgesnis.